LINEUP

PROGRAM 2021:

Koncerter:

14.11.21 - 19.30 

Åbningskoncert i

Sankt Markus Kirken,

Teglværks Alle 17, 9000 Aalborg.

Fri Entre.

Rikke Petersen, fløjte & Finn Elias Svit, guitar, Denmark

15.11.2021 - 19.30

Center for Dansk Jazz Historie, 

Kjellerupsgade 2, 9000 Aalborg

GutiarRama feat: Uffe Steen: guitar 

Jens Christian Kwella: guitar,

Marco Zammuto - bas,

Gustav Hagelskjær - trommer

SPECIAL GUEST: 

Glen Montanaro fra Malta,

Francesco Fasciolo, Italy.

17.11.21 - 19.30

Aalborg Kloster Kirke,

Klosterjordet 5, 9000 Aalborg

Guitarmusik gennem århundrede 

Roberto Fabbri, Italien & Tommaso Ieva, Tyskland

17.11.21 - 19.30

Center for Dansk Jazz Historie, 

Kjellerupsgade 2, 9000 Aalborg

Casper Hejlesen TRIO

Casper Hejlesen, guitar

Adrian Christensen: Kontrabas 
Frederik Bülow: Trommer  

18.11.21 - 10.00 - 18.00 

Foredragssalen,

Medborgerhuset Rendsburggade,

9000 Aalborg

Gratis Entre

3. Aalborg Internationale Guitarkonkurrence 

Kategori I

1. Runde

18.11.21 - 19.30

Sankt Markus Kirken,

Teglværks Alle 17, 9000 Aalborg.

PRISVINDER KONCERT

Peter Graneis, Tyskland.

18.11.21 - 20.00

Skråen i Nordkraft, 

Kjellerupstorv 5, 9000 Aalborg

Blues and more

Madsen, Møller & From

Koncerten er udsolgt

19.11.21 - 10.00 - 16.00 

Foredragssalen

Medborgerhuset Rendsburggade, 9000 Aalborg

Gratis Entre

3. Aalborg Internationale Guitarkonkurrence 

Kategori I

Semifinale

19.11.2021 - 16.00 - 19.00

Skipper Clement Skolen,

Gammel Kærvej 30, 9000 Aalborg

Gratis Entre

Kategori II

FINALE 

19.11.21 - 19.30

Klassisk guitarsolist Aften

Johan Fostier, Belgien

20.11.21 - 11.00 -

Klaverstemmeren,

Danmarksgade 28, 9000 Aalborg

Duo Klavitarre

20.11.21 - 15.00 - 17.00

Foredragssalen,

Medborgerhuset Rendsburggade, 9000 Aalborg

3. Aalborg Internationale Guitarkonkurrence 

Grand Finale

20.11.21 - 20.00 -

Huset,

Hasserisgade 10, 9000 Aalborg. 

Tango Night 

DUO Bandini-Chiacchiaretta 

21.11.21 - 14.30 -

Skipper Clement Skolen,

Gammel Kærvej 30, 9000 Aalborg

Deltagerkoncert og prisoverrækkelser 

Konkurrencer:

3. Aalborg Internationale Guitarkonkurrence

KATOGORI I

18.11.21 - 10.00 - 18.00.

1. RUNDE   

Foredragssalen,

Medborgerhuset, Nytorv 27, 9000 Aalborg

19.11.21 - 10.00 - 16.00. 

SEMIFINALE

Foredragssalen,

Medborgerhuset, Nytorv 27, 9000 Aalborg

20.11.21 - 15.00 - 17.00.

Kategori I - GRAND FINALE

Foredragssalen,

Medborgerhuset, Nytorv 27, 9000

KATOGORI II

19.11.21 - 17.00 - 19.00   

Skipper Clement Skolen,

Auditorium, Gammel Kærvej 30, 9000 Aalborg 

KATEGORI II - FINALE

Workshops:

19. - 21.11.21 - at Skipper Clement Skolen,

Gammel Kærvej 20, 9000 Aalborg 

Mesterklassen:

 Johan Fostier, Giampaolo Bandini & Roberto Fabbri.   

Klassisk Guitar 10+:

Elena Medina

Talentklassen:

Frederik Munk Larsen

 

Klassisk guitar 18 +:

Prof. Bernd Ahlert, Anette Wandel og Mikkel Lynggaard + gæst Tommaso Ieva.

Udstillinger:

20. - 21.11.21 - at Skipper Clement Skolen, Gammel Kærvej 30, 9000 Aalborg

Acoustic Music Books 

Copenhagen Guitars