LINEUP

PROGRAM 2021:

Concerts:

 

14.11.21 - 19.30 

Openingconcert in Sankt Markus Kirken.

Teglværks Alle 17, 9000 Aalborg

Entrence Free:

Rikke Petersen, flute & Finn Elias Svit, guitar, Denmark

15.11.2021 - 19.30

Center for Dansk Jazz Historie, 

Kjellerupsgade 2, 9000 Aalborg

GutiarRama feat: Uffe Steen: guitar 

Jens Christian Kwella: guitar,

Marco Zammuto - bas,

Gustav Hagelskjær - trommer

SPECIAL GUEST: 

Glen Montanaro fra Malta,

Francesco Fasciolo, Italy.

17.11.21 - 19.30

Aalborg Kloster Kirke,

Klosterjordet 5, 9000 Aalborg

Guitarmusic Though The Centuries

Roberto Fabbri, Italy & Tommaso Ieva, Germany

17.11.21 - 19.30

Center for Dansk Jazzhistorie 

Kjellerupsgade 2, 9000 Aalborg

Young Jazz Talent

Casper Hejlesen TRIO

Casper Hejlesen, guitar

Adrian Christensen: Kontrabas 
Frederik Bülow: Trommer

18.11.21 - 10.00 - 18.00 -

Foredragssalen - Medborgerhuset Rendsburggade, 9000 Aalborg.

Free entrence

3. Aalborg Internationale Guitar Competition

1. round category I

18.11.21 - 19.30

Sankt Markus Kirken,

Teglværks Alle 17, 9000 Aalborg.

YOUNG STARS 

Peter Graneis, Germany 

Concert Program

18.11.21 - 20.00

Skråen i Nordkraft, 

Kjellerupstorv 5, 9000 Aalborg

Blues and more

Madsen, Møller & From

The concert is sold out

19.11.21 - 10.00 - 16.00

Foredragssalen - Medborgerhuset Rendsburggade, 9000 Aalborg

Free Entrence

3. Aalborg Internationale Guitar Competition

Semifinal category I

19.11.21 - 16.00 - 19.00

Skipper Clement Skolen, 

Gammel Kærvej 30, 9000 Aalborg

Free Entrence

3. Aalborg Internationale Guitar Competition

Category II - finale

19.11.21 - 19.30 - 

Classical Guitar Evening

Johan Fostier, Belgium

20.11.21 - 11.00

Klaverstemmeren,

Danmarksgade 28, 9000 Aalborg. 

Piano & Guitar

Free Entrence 

Duo Klavitarre

20.11.21 - 15.00 - 17.00

Foredragssalen

Medborgerhuset Rendsburggade, 9000 Aalborg

3. Aalborg Internationale Guitar Competition

Grand Finale category I

20.11.21 - 20.00

Huset,

Hasserisgade10. 9000 Aalborg

Tango Evening 

Duo Bandini & Chiacchiaretta

21.11.21 - 14.30

Skipper Clement Skolen, 

Gammel Kærvej 30, 9000 Aalborg

PARTICIPATERS CONCERT &

AWARD CEREMONY

Competition:

Category I​:

18.11.21 - 10.00 - 18.00 .  

ROUND 1

Foredragssalen - Medborgerhuset, Nytorv 27, 9000 Aalborg

19.11.21 - 10.00 - 16.00   

SEMIFINAL

Foredragssalen - Medborgerhuset, Nytorv 27, 9000 Aalborg

20.11.21 - 15.00 - 17.00 

GRAND FINAL

  Foredragssalen - Medborgerhuset, Nytorv 27, 9000 Aalborg

Category II:

19.11.20 - 17.00 - 19.00.

FINALE - ONE ROUND

Skipper Clement Skolen,

Gammel Kærvej 30, 9000 Aalborg 

Workshops:

19. - 21.11.21 - at Skipper Clement School.

Gammel Kærvej 30, 9000 Aalborg

Masterclass :

Johan Fostier Ciampaolo Bandini  & Roberto Fabbri.

Classic for young 10+:

Elena Medina

Talentgroup:

Frederik Munk Larsen

 

Classical Guitar for 18 +:

Prof. Bernd Ahlert, Mikkel Lynggard, Anette Wandel + Guest: Tommaso Ieva.

Exhibitions:

19. - 21.11.21 - at Skipper Clement School.

Acoustic Music Books 

Copenhagen Guitars.